centrum laserowego
leczenia prostaty

Laser Holmowy to minimalnie inwazyjne rozwiązania dla pacjentów zmagających się z objawami na tle przerostu gruczołu krokowego. W wielu przypadkach metoda ta pozwala uniknąć operacji otwartej, gdzie konieczne jest nacięcie powłok i traumatyzacja tkanek. Dzięki tej technologii, umożliwia on przeprowadzanie niskoinwazyjnych zabiegów. Laser holmowy wykorzystywan jest w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, usuwaniu guzków czy kamicy nerek oraz pęcherza moczowego.

Leczenie układu moczowo-płciowego z wykorzystaniem Lasera Holmowego należy do grupy tzw. zabiegów endourologicznych. Dzięki zastosowaniu cienkich włókien światłowodowych, możliwe jest dotarcie do zmienionej tkanki poprzez cewkę moczową. Dzięki temu zabieg charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem i mniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań.

We współczesnej medycynie wykorzystywane są różne rodzaje urządzeń laserowych, w zależności od wykonywanego zabiegu, leczonego narządu oraz spodziewanego efektu. Różnią się one pomiędzy sobą długością emitowanej fali świetlnej, mocą oraz trybem pracy (światło stałe lub pulsacyjne). W Centrum Medycznym Alfamedica z powodzeniem korzystamy z tych rozwiązań, wykorzystując Echolaser, Zielony Laser, a teraz również Laser Holmowy.

leczenie prostaty częstochowa

Laser Holmowy - zastosowanie

Specyfika działania Lasera Holmowego czyni go uniwersalnym narzędziem wykorzystywanym w urologii. Długość emitowanej fali świetlnej jest tak skonfigurowana, aby naświetleniu ulegały chore, zewnętrzne części tkanki nie uszkadzając przy tym narządu. W wyniku działania aparatury i generowanych szybkich impulsów świetlnych tkanka ulega błyskawicznemu podgrzaniu i odparowaniu zawartych w niej cząstek wody, bez ścięcia białek we wnętrzu narządu.

Laser Holmowy najczęściej stosowany jest w:

leczeniu łagodnego przerostu prostaty – problem dotyczący wielu mężczyzn po 50 roku życia. Wiąże się z występowaniem zaburzeń w oddawaniu moczu, takich jak: częstomocz, słabszy strumień moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, nietrzymanie moczu, czy krwiomocz. W zależności od przypadku, Laser Holmowy umożliwia przeprowadzenie operacji bardzo zbliżonej do operacji otwartej- usunięcie całego gruczolaka. Dzięki czemu praktycznie daje gwarancję całkowitego wyleczenia bez konieczności powtarzania operacji w przyszłości.

usuwaniu kamieni nerkowych, moczowodowych czy w pęcherzu moczowym – urządzenie umożliwia znacznie szybsze i skuteczniejsze kruszenie złogów w układzie moczowo-płciowym. Laser Holmowy jest jedynym laserem umożliwiającym kruszenie wszystkich rodzajów kamieni w drogach moczowych, niezależnie od ich budulca. W naszym ośrodku umożliwia też operację RIRS.

redukcji zwężeń w obrębie cewki moczowej – Laser Holmowy posiada bardzo dobre właściwości tnące, penetrując tkankę na głębokość do 5 mm, zachowując jednocześnie wysoki poziom precyzji i koagulując pobliskie naczynia, co zapobiega wystąpieniu niepożądanych krwawień. Specyfika ta sprawia, że wykorzystywany jest często do rozcinania zwężeń.

Ablacji małych guzów oraz usuwaniu większych zmian – w przypadku zmian o charakterze nowotworowym, w zależności od wielkości guza, możliwe jest podgrzanie tkanki w celu jej odparowania i obkurczenia lub usunięcie z wykorzystaniem właściwości tnących Lasera.

Korzyści z zastosowania Lasera Holmowego

Zastosowana w urządzeniu technologia niesie za sobą liczne zalety, które sprawiają, że leczenie laserem stało się bardzo ważną alternatywą dla klasycznych operacji chirurgicznych, które niebawem najpewniej wyprą dotychczasowe sposoby inwazyjnego leczenia.

WSKAZANIA

Najczęstszym problemem, dotykającym nawet połowy mężczyzn w wieku powyżej 50 lat, jest przerost gruczołu krokowego. Zabieg dedykowany jest pacjentom cierpiącym na schorzenia układu moczowo-płciowego. Jeśli zaobserwujemy u siebie zmniejszenie strumienia moczu, trudności w jego oddawaniu, częstomocz, niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza, warto udać się na konsultację do specjalisty urologa. Dzięki technologii laserowej, znajdującej zastosowanie w endourologii, możliwe jest małoinwazyjne, szybkie leczenie z pominięciem interwencji chirurgicznej, długotrwałej hospitalizacji i uciążliwych powikłań. Zabiegom poddać mogą się osoby w każdym, nawet zaawansowanym, wieku oraz cierpiące na schorzenia kardiologiczne, co w przypadku metod klasycznych było wykluczone.
Kolejnym wskazaniem jest kamica nerek, moczowodu czy pęcherza moczowego. Dzięki technologii lasera możliwe jest wykonanie endoskopowych zabiegów usuwania złogów.

laser holmowy

Jak wygląda zabieg

Przeprowadzenie zabiegu wymaga postawienia dokładnej diagnozy, w oparciu o którą lekarz dobierze optymalną metodę zastosowania Lasera. Anestezjolog dobiera odpowiednią metodę znieczulenia, aby zabieg był komfortowy dla pacjenta. Następnie do cewki moczowej wprowadzany jest endoskop zawierający cienki światłowód, przez który przebiegnie wiązka laserowa. W zależności od wybranej metody posłuży ona do odparowania lub usunięcia tkanki. Wszelkie wycięte elementy zostają rozdrobnione i usunięte z organizmu za pomocą tzw. morcelatora endoskopowego. Z uwagi na niską inwazyjność zabiegu nie jest wymagana długotrwała hospitalizacja i rekonwalescencja. Pacjent najczęściej wypisany jest do domu kolejnego dnia bez cewnika moczowego. Do aktywności seksualnej powrócić można nawet po dwóch tygodniach od zabiegu.

Wywiad Bryc-Walczak

LEKARZE