Czym jest prostata?

Prostata to jeden z narządów męskiego układu moczowo-płciowego umiejscowiony pod pęcherzem moczowym. Spełnia niezwykle ważną rolę w organizmie każdego mężczyzny- odpowiada za produkcję płynu, w którym znajdują się plemniki, a w tym samym pełni funkcję rozrodczą.
Gruczoł ten, zwany inaczej sterczem jest niewielkich rozmiarów narządem składającym się z dwóch płatów połączonych ze sobą strukturą zwaną węziną.

Jakie są najczęstsze choroby gruczołu krokowego?

Zapalenie prostaty jest jednym z częściej występujących schorzeń. Może mieć ono zarówno podłoże bakteryjne, jak i niebakteryjne. W przypadku zapalenia zazwyczaj stosowana jest antybiotykoterapia.

Rak stercza jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn, według statystyk w Polsce przeszło 15% choruje na ten typ nowotworu. Występuje on najczęściej po 65 roku życia, jednak udokumentowane są przypadki wcześniejszej zachorowalności. Wpływ na rozwój tej choroby mają w dużej mierze czynniki genetyczne, a ryzyko zachorowania rośnie raz z wiekiem.
W początkowej fazie rak stercza często mylony jest z łagodnym przerostem prostaty, gdyż daje podobne, typowe dla tej jednostki chorobowej objawy. Jednak w późniejszych stadiach może dawać przerzuty do węzłów chłonnych, płuc, a niejednokrotnie do wątroby i mózgu.

Najczęstszą z chorób dotykających około 50% mężczyzn po 60 roku życia jest łagodny przerost gruczołu krokowego. Schorzenie to rozwija się w wyniku rozrostu różnych typów komórek stercza, powodując w efekcie powstanie struktury, która poprzez swoją objętość uciska na pęcherz moczowy oraz cewkę. Objawy świadczące o przeroście prostaty to problemy z oddawaniem moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, a także zwężenie strumienia moczu.

Leczenie chorób prostaty:

W zależności od choroby i jej stadium dopierane jest indywidualnie odpowiednie leczenie. W przypadku zapalenia oraz początkowej fazy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego zwykle specjalista podejmuje decyzję o zastosowaniu leczenia farmakologicznego.
Inaczej spawa wygląda w sytuacji gdy przerost prostaty powoduje na tyle silny ucisk na ścianę pęcherza moczowego i cewkę, że oddawanie moczu jest bardzo utrudnione lub niemożliwe, a także w przypadku zdiagnozowania raka prostaty. W takiej sytuacji specjalista może zalecić chirurgiczne usunięcie części lub całości gruczołu, tzw. prostatektomię.
Skutki jakie niesie za sobą zabieg operacyjny uzależnione są w dużej mierze od stadium choroby. Jest to jednak procedura, która może wiązać się z całkowitą utratą płodności (w przypadku usunięcia całego gruczołu), a także z problemami z potencją i nietrzymaniem moczu.
Operacja wiąże się też z bólem pozabiegowym oraz dość długim okresem rekonwalescencji.

ZALETY ECHOLASERA

Echolaser Centrum Medyczne Alfamedica Częstochowa
Echolaser - leczenie prostaty
Echolaser - operacja stercza

WSKAZANIA

Metoda skierowana jest do pacjentów cierpiących z powodu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, jak również chorych z niskozaawansowanym rakiem prostaty. Zabieg jest alternatywą dla klasycznych zabiegów chirurgicznych w znieczuleniu ogólnym. W przypadku echolasera zamiast inwazyjnej interwencji chirurgicznej mamy do czynienia z nakłuciem przez krocze, bez kontaktu z cewką moczową, co zdecydowanie chroni przed jej naruszeniem, infekcją czy problemami z nietrzymaniem moczu. Pozwala także zachować sprawność seksualną. Ponadto zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym, co umożliwia jego realizację nawet wśród pacjentów z rozrusznikiem serca i innych, u których istnieją przeciwskazania do zastosowania znieczulenia ogólnego.

Istnieje możliwość asystowania przy zabiegu lekarza kierującego. Wymaga to wcześniejszego ustalenia z administracją placówki. Naszym celem jest przekazanie rzetelnej informacji na temat procedury zabiegu, tak by dalsze leczenie pacjenta przebiegało płynnie i efektywnie.

Leczenie prostaty, gruczołu krokowego z wykorzystaniem technologii Echolaser

REZULTATY

  • zmniejszenie objętości gruczołu krokowego spowodowane łagodnym przerostem prostaty, a w rezultacie stopniowe i stałe ustępowanie objawów, w oparciu o proces laserowo indukowanej cytoredukcji (ang. Laser Induced CytoReduction, LICR);
  • całkowita ablacja nowotworów złośliwych z zachowaniem wystarczającego marginesu bezpieczeństwa