Czym jest Prostatektomia?

Prostatektomia jest to zabieg całkowitego usunięcia gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi. Jest to podstawowa i zarazem radykalna metoda leczenia nowotworu prostaty. Zabieg może zostać przeprowadzony z wykorzystaniem technik laparoskopowych lub metodą klasyczną.

Kwalifikacja do prostatektomii laparoskopowej

Prostatektomia laparoskopowa przeznaczona jest dla chorych na raka prostaty o odpowiednim stopniu zaawansowania, umożliwiającym całkowite wyleczenie po usunięciu gruczołu. O kwalifikacji decyduje lekarz na podstawie analizy badań histopatologicznych, rezonansu magnetycznego i poziomu PSA.

Zalety

Wskazania

przeciwwskazania

przebieg zabiegu prostatektomii laparoskopowej

Prostatektomia radykalna wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu usuwana jest prostata wraz z pęcherzykami nasiennymi, częścią nasieniowodów, a nawet węzłów chłonnych. Decyzję podejmuje lekarz w zależności od oceny ryzyka przerzutów. Po usunięciu stercza dokonuje się połączenia pęcherza moczowego z pozostałym fragmentem cewki, w celu odtworzenia dróg moczowych. Do cewki wprowadzony zostaje cewnik, umożliwiający prawidłowe gojenie. Zostanie on usunięty podczas wizyty kontrolnej. 

możliwe powikłania pooperacyjne

Pomimo zastosowania nowoczesnych technik laparoskopowych zapewniających mniejszą inwazyjność zabiegu, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Po operacji mogą wystąpić zaburzenia erekcji, mogą być one jednak leczone. Oczywistą konsekwencją usunięcia prostaty jest także bezpłodność. Zabezpieczyć przed tym faktem można się poprzez wcześniejsze zdeponowanie nasienia w banku spermy. Czasami po zabiegu wystąpić mogą również problemy z nietrzymaniem moczu. 

LEKARZE