Dlaczego zabieg z wykorzystaniem technologii Echolaser jest lepszym wyborem niż tradycyjny zabieg chirurgiczny?
Zabieg Echolaserem jest zabiegiem małoinwazyjnym, wykonywanym pod stałą kontrolą aparatu ultrasonograficznego, co umożliwia wykonanie procedury w sposób niezwykle precyzyjny. Podczas zabiegu wykorzystywane są delikatne, nieurazowe igły, dzięki czemu ryzyko naruszenia i uszkodzenia cewki moczowej jest bardzo niewielkie. Echolaser daje możliwość wyleczenia choroby, przy jednoczesnym zachowaniu narządu i jego funkcji (funkcje seksualne, utrzymanie moczu i in.).
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg z wykorzystaniem innowacyjnego Echolasera nie jest bolesny i jest bezpieczny, dzięki czemu nie musi być on przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, które znacznie obciąża organizm. Pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort podczas wprowadzania światłowodów, dlatego procedura wykonywana jest w bezpiecznym znieczuleniu miejscowym.
Czy zabieg niesie za sobą ryzyko powikłań?
Każdy zabieg niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych, jednak w tym przypadku ryzyko to zostało ograniczone do minimum Procedura jest na tyle bezpieczna, że może być z powodzeniem wykonywana u osób z rozrusznikiem serca. Z uwagi na to, że zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą USG w czasie rzeczywistym, umożliwia to przeprowadzenie procedury w bardzo precyzyjny sposób.
Jak długo trwa zabieg?
Sama procedura zabiegu z wykorzystaniem Echolasera zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Czas ten uzależniony jest od objętości stercza, natomiast zwykle trwa około 10-30 minut.
Jak długo trwa okres powrotu do pełnej sprawności?
Pacjent zostaje wypisany do domu w dniu zabiegu, a do czynności dnia codziennego może wrócić już kolejnego dnia. W ciągu kolejnych tygodni należy poddawać się kontrolnym badaniom USG gruczołu krokowego w celu oceny zmniejszenia objętości prostaty.
ZALETY ECHOLASERA
- krótki czas trwania zabiegu,
- zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga długiej hospitalizacji,
- dzięki temu, że stosowane są bardzo cienkie igły po zabiegu nie pozostają blizny,
- ryzyko powikłań zredukowane jest do minimum,
- zachowanie fizjologicznych funkcji gruczołu krokowego – funkcje seksualne, funkcje układu moczowego związane z utrzymaniem moczu
- krótki czas rekonwalescencji, pacjent może wrócić do codziennych zajęć już następnego dnia po zabiegu,
- zabiegowi mogą zostać poddani pacjenci majacy przeciwskazania do zastosowania znieczulenia ogólnego m.in. z rozrusznikiem serca,
- zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym
WSKAZANIA
Metoda skierowana jest do pacjentów cierpiących z powodu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, jak również chorych z niskozaawansowanym rakiem prostaty. Zabieg jest alternatywą dla klasycznych zabiegów chirurgicznych w znieczuleniu ogólnym. W przypadku echolasera zamiast inwazyjnej interwencji chirurgicznej mamy do czynienia z nakłuciem przez krocze, bez kontaktu z cewką moczową, co zdecydowanie chroni przed jej naruszeniem, infekcją czy problemami z nietrzymaniem moczu. Pozwala także zachować sprawność seksualną. Ponadto zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym, co umożliwia jego realizację nawet wśród pacjentów z rozrusznikiem serca i innych, u których istnieją przeciwskazania do zastosowania znieczulenia ogólnego.
Istnieje możliwość asystowania przy zabiegu lekarza kierującego. Wymaga to wcześniejszego ustalenia z administracją placówki. Naszym celem jest przekazanie rzetelnej informacji na temat procedury zabiegu, tak by dalsze leczenie pacjenta przebiegało płynnie i efektywnie.
REZULTATY
- zmniejszenie objętości gruczołu krokowego spowodowane łagodnym przerostem prostaty, a w rezultacie stopniowe i stałe ustępowanie objawów, w oparciu o proces laserowo indukowanej cytoredukcji (ang. Laser Induced CytoReduction, LICR);
- całkowita ablacja nowotworów złośliwych z zachowaniem wystarczającego marginesu bezpieczeństwa