Łagodny przerost prostaty jest schorzeniem, które statystycznie dotyka co drugiego mężczyznę w Polsce po 60 roku życia. W ostatnich latach odnotowuje się również wzrost tego rodzaju schorzeń i dużo młodszych pacjentów. Jest to spowodowane rozrostem komórek gruczołu krokowego, które obserwuje się w naturalnym procesie starzenia. Do niedawna jedynym sposobem leczenia dolegliwości dysurycznych związanych z przerostem prostaty była operacja niosąca za sobą duże ryzyko powikłań. Wraz z rozwojem wielu gałęzi medycznych powstały nowe, o wiele bezpieczniejsze i bardziej precyzyjne technologie. Jedną z nich jest zielony laser.

Jakie są najczęstsze objawy łagodnego przerostu prostaty i jakie jest podłoże choroby?

Przerost tkanek gruczołu krokowego jest w dużej mierze następstwem zmniejszającej
się wraz z wiekiem produkcji testosteronu, przy jednoczesnej niezmiennej produkcji estrogenów.
To zaburzenia hormonalne są głównym powodem rozrostu prostaty.
Samo powiększenie się gruczołu (które w jakimś stopniu występuje u każdego mężczyzny po ok. 50 roku życia) nie może być jedynym wyznacznikiem łagodnego przerostu prostaty.
Na wizytę do lekarza urologa powinni się udać przede wszystkim mężczyźni, którzy odczuwają dyskomfort związany z mikcją (problemy z oddawaniem moczu). Do najczęstszych objawów schorzenia należą: częste nocne oddawanie moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, a także słaby strumień moczu i uczucie pieczenia oraz dyskomfort podczas mikcji.
Diagnoza stawiana jest na podstawie dokładnych badań zarówno ultrasonograficznych, laboratoryjnych, a także per rectum. Lekarz podczas badania jest w stanie ocenić wielkość, konsystencję oraz kształt prostaty. Dopiero na podstawie wnikliwej analizy wyników stawiana jest diagnoza i lekarz urolog jest w stanie zaproponować odpowiednie leczenie.

leczenie prostaty częstochowa

Czym jest zielony laser i na czym polega zabieg?

Technologia z zastosowaniem zielonego lasera to inaczej fotoselektywna waporyzacja stercza PVP z wykorzystaniem lasera KTP. Zabieg wykonywany jest w krótkotrwałym znieczuleniu i trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut.
Procedura polega na wprowadzeniu do pęcherza moczowego przez cewkę moczową cystoskopu, w którego wnętrzu znajduje się włókno lasera. Przebieg zabiegu widoczny jest na monitorze, co umożliwia precyzyjne wykonanie wszelkich czynności, a jednocześnie zmniejsza ryzyko powikłań. Nadmiar tkanki gruczołu poddany działaniu wiązki lasera ulega fotoselektywnej waporyzacji, a w konsekwencji zostaje odparowany.

Zielony laser jest alternatywą dla przezcewkowej elektroresekcji gruczołu krokowego (TURP), która cechuje się mechanicznym usunięciem przerośniętych tkanek gruczołu krokowego. W porównaniu do niej jest mniej inwazyjny i gwarantuje mniejsze ryzyko powikłań. Oczywiście każdy przypadek schorzenia jest inny, dlatego metoda powinna być dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta.

Dla kogo dedykowany jest zabieg?

Zielony laser jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mają problemy
z oddawaniem moczu (częstomocz), uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza. Zabieg
jest także wskazany dla pacjentów, którzy z powodów zdrowotnych (m.in. przeciwwskazania kardiologiczne) nie mogą być zoperowani w tradycyjny sposób. Procedura jest w pełni bezpieczna i umożliwia szybki powrót do codziennych obowiązków, a także zapewnia powrót do sprawności seksualnej i niweluje problem wytrysku wstecznego.
Pacjent po zabiegu nie wymaga hospitalizacji, a cała procedura wykonywana jest
w warunkach „chirurgii jednego dnia”.

Jakie są największe korzyści technologii zielony laser?

Zabieg jest przede wszystkim bezpieczny i pozwala na zachowanie fizjologicznych funkcji prostaty. Procedura jest krótka, a pacjent już kolejnego dnia może wrócić do życia codziennego i zawodowego. Zielony laser to także bardzo dobre rozwiązanie dla pacjentów, którzy w związku z problemami internistycznymi nie mogą zostać poddani klasycznej operacji.

Cena
10 000 zł zabieg