Czym jest biopsja fuzyjna?
Biopsja fuzyjna prostaty, to badanie diagnostyczne, wykonywane przy podejrzeniu raka gruczołu krokowego. Łączy ona w sobie zalety ultrasonografii (TRUS) oraz rezonansu magnetycznego (mpMRI). Jest to najdokładniejsza metoda biopsyjna, dzięki której pobiera się wycinki z podejrzanych miejsc w prostacie. W krajach UE jest narzędziem diagnostycznym pierwszego rzutu.
Dotychczasowa diagnostyka raka prostaty?
Postawienie jednoznacznej diagnozy, wymaga pobrania wycinka z budzącej podejrzenie tkanki i skierowanie go do badań histopatologicznych. Dotychczasowe metody przeprowadzania biopsji opierały się na wykorzystaniu aparatury USG. Aparatura ultrasonograficzna nie zawsze pozwalała jednak na rozpoznanie miejsca podejrzanego. W wyniku tego, pobrana zostać mogła zdrowa tkanka, co niejednokrotnie zmuszało do kolejnej biopsji.
Biopsja fuzyjna - na czym polega jej wyjątkowość?
Fuzyjna bo opiera się na fuzji obrazu TRUS i mpMRI. Innowacyjność tego rozwiązania, polega na tym, że przed wykonaniem zabiegu, tworzony jest obraz gruczołu za pomocą rezonansu magnetycznego. W ten sposób precyzyjnie lokalizowany jest obszar, z którego pobrać wycinek. Obraz przenoszony jest następnie do ultrasonografu, przy pomocy którego lekarz wykonuje zabieg, mając nieustanny podgląd w czasie rzeczywistym na scalone ze sobą rzuty. Niezaprzeczalnym atutem biopsji fuzyjnej, jest fakt, że wykonywana jest przezkrokowo, a więc niskoinwazyjnie, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko powstania powikłań i zakażenia, co było częstsze w przypadku zabiegów dokonywanych przezodbytniczo. Pacjent, w czasie biopsji pozostaje pod wpływem znieczulenia dożylnego, nie odczuwając dyskomfortu, a po zabiegu może wrócić do domu.
Przeprowadzenie zabiegu, wymaga posiadania przez Pacjenta, aktualnego zdjęcia prostaty z rezonansu magnetycznego.
Zalety
Wskazania
przeciwwskazania
- niskie ryzyko wystąpienia powikłań lub zakażenia (technika przezkrokowa),
- precyzja i skuteczność,
- krótki czas trwania zabiegu.
- podwyższone stężenie PSA,
- wykrycie nieprawidłowości w badaniu palpacyjnym,
- dodatni wynik testu PCA3,
- budzące wątpliwości wyniki biopsji przeprowadzanych w tradycyjnej technologii.
- obniżona krzepliwość krwi i związana z tym terapia farmakologiczna,
- problemy kardiologiczne,
- uczulenie na leki.
Cena biopsji fuzyjnej, to 3 800 zł
Koszt badania histopatologicznego (przy procedurze biopsji fyzyjnej), to 750 zł