Echolaser w leczeniu
PRZEROSTU PROSTATY
Alternatywą dla zabiegu chirurgicznego jest innowacyjna technologia Echolaser. Zabieg stosuje się w leczeniu przerostu gruczołu krokowego (prostaty), tarczycy, wątroby, trzustki i in. W wyjątkowych przypadkach metoda ma również swoje zastosowanie w leczeniu nowotworów złośliwych dających przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych.
Metoda ta polega na wprowadzeniu włókien światłowodowych o bardzo małej średnicy w płat prostaty. Włókna emitują energię świetlną. Pochłonięta przez komórki gruczolaka energia zostaje poddana termoablacji, w wyniku czego następuje trwałe zmniejszenie objętości gruczołu krokowego. Skutkuje to jednoczasowym zmniejszeniem uciążliwych dla pacjenta objawów LUTS (parcia naglące, częstomocz, trudności z rozpoczęciem oddawania moczu itd.), bez zmiany fizjologii gruczołu krokowego.
Cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut (czas uzależniony jest od objętości gruczołu). Technologia ta polega na odparowaniu tkanki, bez konieczności interwencji chirurgicznej. Skupienie źródła lasera w jednym miejscu nie narusza pobliskich struktur, dzięki zastosowaniu cieniutkich włókien o bardzo małej średnicy. To sprawia, że ryzyko naruszenia cewki moczowej zostaje ograniczone do minimum.
Zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG w czasie rzeczywistym, dzięki czemu lekarz może wykonać procedurę z niezwykłą precyzją. Leczenie przy użyciu Echolasera odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, nie pozostawia blizn, a co najważniejsze zachowuje fizjologiczne funkcje stercza. To jedna z niewielu metod, które zapewniają największe bezpieczeństwo pozabiegowe w kwestii zachowania funkcji seksualnych oraz zminimalizowania ryzyka problemów z układem moczowym.
Jednorazowa sesja z wykorzystaniem technologii Echolaser zapewnia zmniejszenie objętości gruczołu prawie o połowę, co w większości przypadków stanowi pożądany efekt terapeutyczny.
Metoda termoablacji z wykorzystaniem echolasera wykorzystywana jest także do leczenia nowotworów tarczycy – więcej informacji dot. zabiegu na www.wylecztarczyce.pl
ZALETY ECHOLASERA
- krótki czas trwania zabiegu,
- zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga długiej hospitalizacji,
- dzięki temu, że stosowane są bardzo cienkie igły po zabiegu nie pozostają blizny,
- ryzyko powikłań zredukowane jest do minimum,
- zachowanie fizjologicznych funkcji gruczołu krokowego – funkcje seksualne, funkcje układu moczowego związane z utrzymaniem moczu
- krótki czas rekonwalescencji, pacjent może wrócić do codziennych zajęć już następnego dnia po zabiegu,
- zabiegowi mogą zostać poddani pacjenci majacy przeciwskazania do zastosowania znieczulenia ogólnego m.in. z rozrusznikiem serca,
- zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym
OPINIE NASZYCH PACJENTÓW
WSKAZANIA
Metoda skierowana jest do pacjentów cierpiących z powodu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, jak również chorych z niskozaawansowanym rakiem prostaty. Zabieg jest alternatywą dla klasycznych zabiegów chirurgicznych w znieczuleniu ogólnym. W przypadku echolasera zamiast inwazyjnej interwencji chirurgicznej mamy do czynienia z nakłuciem przez krocze, bez kontaktu z cewką moczową, co zdecydowanie chroni przed jej naruszeniem, infekcją czy problemami z nietrzymaniem moczu. Pozwala także zachować sprawność seksualną. Ponadto zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym, co umożliwia jego realizację nawet wśród pacjentów z rozrusznikiem serca i innych, u których istnieją przeciwskazania do zastosowania znieczulenia ogólnego.
Istnieje możliwość asystowania przy zabiegu lekarza kierującego. Wymaga to wcześniejszego ustalenia z administracją placówki. Naszym celem jest przekazanie rzetelnej informacji na temat procedury zabiegu, tak by dalsze leczenie pacjenta przebiegało płynnie i efektywnie.
REZULTATY
- zmniejszenie objętości gruczołu krokowego spowodowane łagodnym przerostem prostaty, a w rezultacie stopniowe i stałe ustępowanie objawów, w oparciu o proces laserowo indukowanej cytoredukcji (ang. Laser Induced CytoReduction, LICR);
- całkowita ablacja nowotworów złośliwych z zachowaniem wystarczającego marginesu bezpieczeństwa